TOP 10 najbardziej wpływowych projektów na Bliskim Wschodzie

01 | Sheikh Jaber al-Ahmad al-Sabah Causeway


Część większej wizji Kuwejtu, aby na nowo wyobrazić sobie starożytny jedwabny szlak handlowy łączący Chiny z Zatoką Perską. Sheikh Jaber al-Ahmad al-Sabah Causeway o wartości 3 miliardów AED, został ukończony w maju 2019 roku. Skraca on czas podróży między Kuwejtem a Subiją (domem rozwoju Jedwabnego Miasta) z 90 minut do mniej niż 30.


02 | Al-Shera’a


Zaprojektowany przez Dubai Energy and Water Authority jako "najwyższy, największy i najmądrzejszy" budynek rządowy na świecie o zerowym zużyciu energii. Ten projekt o wartości 1 miliarda AED, uruchomiony pod koniec ubiegłego roku, przebija panoramę Dubaju jak szkło i stalowy żagiel - wizualna deklaracja, że największe miasto ZEA jest pionierem zrównoważonego rozwoju i innowacji.


03 | Muzeum Narodowe w Katarze


Mnóstwo celebrytów - projektantka Victoria Beckham, aktor Johnny Depp, supermodelka Naomi Campbell - przybyło na pustynię na otwarcie "mega-muzeum" w marcu 2019 roku. Położony na skraju wybrzeża miasta Doha budynek wydaje się wyrastać z morza, połączony z brzegiem dwoma mostami dla pieszych i mostem drogowym. Zaprojektowany przez Jeana Nouvela projekt o wartości 434 milionów AED został zbudowany z zazębiających się dysków, które nie tylko przyciągają uwagę, ale i chronią odwiedzających przed upałem pustyni.


04 | Hope


Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich wystrzeliła w lipcu na Marsa zautomatyzowany statek kosmiczny "Hope". Ma on spędzić około dwóch lat na orbicie, monitorując pełny cykl pór marsjańskich. Statek został zmontowany w Stanach Zjednoczonych w ramach współpracy zespołu Agencji z partnerami z dużym doświadczeniem kosmicznym - pomagając uniknąć typowych błędów nowicjusza, jednocześnie budując ekosystem dla przyszłych misji kosmicznych.


05 | Upper Zakum Oil Field Expansion


Drugie co do wielkości morskie pole naftowe na świecie przechodzi ekspansję w wysokości 30 miliardów AED. W celu zwiększenia zdolności produkcyjnej do 1 miliona baryłek dziennie do 2024 roku, Abu Dhabi National Oil Co. współpracowało przy projekcie z amerykańskim gigantem energetycznym ExxonMobil i japońską firmą naftową Inpex Corp. Organizacje przyznały kontrakt na projekt inżynieryjny front-end w maju 2019 r.


06 |Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Jerozolimie


Po ukończeniu Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Jerozolimie o powierzchni 270 000 m2 będzie największym centrum konferencyjnym na Bliskim Wschodzie. Zaprojektowany przez Studio Fuksas, wielofunkcyjny projekt rozbuduje i zmodernizuje istniejące centrum kongresowe i salę koncertową, a także wzbogaci je o hotel, dwie wieże biznesowe i publiczny plac.


07 | The Opus


Hotel ME Dubai, mieszczący się w tym wielofunkcyjnym budynku, wyróżnia się niepowtarzalnym wyglądem. Budynek wygląda jak gigantyczna kostka z dużą plamą wybitą w środku. W rzeczywistości jest to para wież połączonych na górze i na dole, tworząca taki właśnie zamierzony efekt. Zarówno wnętrza, jak i elewacja zostały zaprojektowane przez nieżyjącą już atarchitektkę Zahę Hadid.


08 | The Red Sea Project


Megaprojekt o wartości 2,7 miliarda AED jest częścią planu Arabii Saudyjskiej, mający na celu ożywienie turystyki. Rozciągający się na 28 000 km2 wybrzeża Morza Czerwonego w tym kraju, docelowo obejmie luksusowe plaże i górskie kurorty, centra odnowy biologicznej, domy i przystanie, które mogą pomieścić nawet milion turystów rocznie. Budowa rozpoczęła się w marcu 2019 roku, a zakończenie pierwszej fazy projektu planowane jest na 2022 rok.


09 | Dubai Creek Footbridge


Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich może przybyć nowa wizytówka gotowa na Instagram w postaci efektownego mostu dla pieszych i rowerzystów. Kładka miała łączyć Dubaj ze sztuczną wyspą Creek, a projekt został odsłonięty w marcu. Dwupiętrowy most, zaprojektowany przez IJP Architects i inżynierów budowlanych AKT II, byłby wykonany z lekkiej stali o wymyślnych wzorach i ma oddawać hołd tradycyjnej sztuce i architekturze islamu.


10 | The Avenues—Riyadh


Największy obiekt rekreacyjno-handlowy Arabii Saudyjskiej pojawi się w stolicy Królestwa. Pierwsza faza projektu o wartości 3,5 miliarda AED, nagrodzonego we wrześniu 2019 r., obejmie centrum handlowe z 1300 sklepami i ogrodami. Po ukończeniu, projekt o powierzchni 1,9 miliona m2 będzie obejmował również pięć wież z obiektami handlowymi i mieszkalnymi oraz kwartet hoteli.

Ostatnie posty

© 2020 by MK Business Link

  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Google+ Social Icon

FOLLOW US:

  • w-facebook
  • Twitter Clean