Sonda kosmiczna ZEA dotarła na orbitę Marsa

Pierwsza misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Marsa powiodła się. We wtorek 9 lutego sonda kosmiczna Al Amal (arab. nadzieja) dotarła na orbitę Marsa po 7 miesiącach podróży.Źródło: Mohammed bin Rashid Space Centre


ZEA jest dopiero piątym podmiotem, któremu udało się wysłać sondę na Marsa po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Indiach. Jest to także pierwszy obiekt kosmiczny wysłany w kierunku Marsa przez kraj arabski.


Misja sondy Al Amal jest uważana za ogromny sukces ZEA i ma uhonorować 50. rocznicę utworzenia tego kraju, która będzie obchodzona w tym roku.


"Jako młody kraj, jest to dla nas szczególny powód do dumy, że jesteśmy w stanie wnieść namacalny wkład w poznanie Marsa" - powiedziała Sarah Al Amiri, Minister ds. Zaawansowanych Technologii i przewodnicząca Agencji Kosmicznej ZEA.


W ZEA można odczuć ogromny entuzjazm i dumę związaną z misją Al Amal, a wiele budynków, w tym Burj Khalifa, zostało oświetlone na czerwono.


Budowa sondy kosmicznej Al Amal kosztowała około 200 milionów dolarów, a praca nad nią rozpoczęła się w 2013 roku. Została ona zbudowana we współpracy z kilkoma uniwersytetami ze Stanów Zjednoczonych i wysłana w przestrzeń kosmiczną z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima w Japonii. Jej głównym zadaniem będzie badanie zmian pogodowych i atmosfery na Marsie.


Wysłanie Al Amal na Marsa nie jest jedynym przedsięwzięciem ZEA nastawionym na badanie przestrzeni kosmicznej. W 2017 roku Muhammad ibn Raszid Al Maktum, emir Dubaju, premier i wiceprezydent ZEA, ogłosił również plan stworzenia osadnictwa na Marsie do 2117 roku.


Rozwój programu kosmicznego jest dowodem na to, że ZEA dąży do dywersyfikacji swojej gospodarki wykorzystując naukę i technologię. To powoduje, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe technologie i nowoczesne rozwiązania, co stwarza szansę dla zagranicznych przedsiębiorców, aby zaistnieć na rynku ZEA.

Ostatnie posty