Światowa wystawa EXPO 2020 w Dubaju


Od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, odbędzie się światowa wystawa EXPO. Dubajskie Expo będzie pierwszym takim eventem organizowanym w krajach Zatoki Perskiej oraz Afryki Północnej i pierwszym przygotowywanym przez kraje arabskie. W południowo-zachodniej części Dubaju: między nowym lotniskiem Al Maktoum (DWC) a portem Jebel Ali nad wybrzeżem Zatoki Perskie, na terenie o powierzchni 438 hektarów, powstanie całe miasteczko wystawowe. Według wstępnych prognoz, w celu obejrzenia wystawy, do Dubaju przyjedzie około 25 mln turystów.

Dubajski Departament Turystyki, Marketingu i Handlu (DTCM), jeszcze na kilka lat przed przyznaniem praw do organizacji EXPO 2020, miał strategiczny plan rozwoju turystyki właśnie do roku 2020. Kluczowym celem tego planu było przyciąganie do Dubaju 20 milionów odwiedzających rocznie do tego roku, czyli dwukrotnie więcej niż w 2012 roku. Wizja została zatwierdzona w maju 2013 roku przez Jego Wysokość Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, władcę Dubaju oraz wiceprezydenta i premiera ZEA. Plan ten udaje się realizować, liczba turystów wzrasta w imponującym tempie z roku na rok.

DTCM odegrał kluczową rolę w procesie uplasowania Dubaju na czołowym miejscu wśród najpopularniejszych docelowych miejsc wyjazdów turystycznych na świecie. Może pochwalić się liczbą 10 milionów przyjętych turystów w 2012 roku, 11 milionów w 2013 roku, w roku ubiegłym Dubaj odwiedziło 14,2 mln gości. Turystyka jest trzonem ekonomicznego rozwoju i dywersyfikacji gospodarki Dubaju. Dlatego też, turystyka 2020 będzie jeszcze bardziej promowana poprzez wzbogacenie oferty o imprezy, atrakcje, kompatybilną infrastrukturę, uzupełniające usługi. Niezbędne jest tutaj zaprezentowanie tego regionu szerszej publiczności. Jedna trzecia mieszkańców naszego globu jest w zasięgu 4 godzinnego lotu do Dubaju, a dwie trzecie mieszkańców ziemi w zasięgu 8 godzinnego lotu. 70% odwiedzających wystawę EXPO 2020 będą stanowić turyści.

Termin przeprowadzenia Expo jest ściśle powiązany z obchodami Złotego Jubileuszu 50lecia utworzenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 1971 roku szejkowie podpisali umowę o utworzeniu Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dubajskie EXPO ma być inauguracją progresywnej i zrównoważonej wizji na najbliższe dziesięciolecia.

Dubaj World Expo odbędzie się pod hasłem “Connecting Minds, Creating the Future” (Łącząc umysły, tworzymy przyszłość). Expo w Dubaju ma służyć jako katalizator łączący umysły z całego świata oraz ma inspirować uczestników do mobilizacji wokół wspólnych wyzwań o zasięgu globalnym. Te działania będą grupowały się w ramach 3 tematów: Mobility, Sustainability and Opportunity (Mobilność, Zrównoważony Rozwój i Możliwości). Centrum wystawiennicze będzie się składało z pawilonów symbolizujących te tematy w formie płatków kwiatu. Już został rozstrzygnięty konkurs na wykonanie poszczególnych projektów pawilonów.

Z terminem otwarcia wystawy EXPO 2020 ma też się wiązać budowa The Tower at Dubai Creek Harbour. Będzie to najwyższy budynek świata. Budynek ma mieć wraz z masztem wysokość 1014 metrów! Koszt budowy ma wynieść 1mld USD! W chwili obecnej budynek nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Został on zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Po zakończeniu budowy będzie to drugi budynek na świecie, który przekroczy wysokość jednego kilometra. Wieżowiec z Dubai Creek Harbour przewyższy pierwszy budynek świata Jeddah Tower (Poprzednio Kingdom Tower) o wysokości 1007 kilometrów, który zostanie wybudowany w Arabii Saudyjskiej. Wieżowiec ten jest obecnie w budowie. Będzie się znajdował w mieście Dżudda.

Jego budowa zostanie zakończona w 2018 roku i tylko przez dwa lata będzie dzierżył palmę pierwszeństwa pod względem wysokości.

Już dziś w Dubaju trwają prace i mają miejsce inwestycje w infrastrukturę pod EXPO 2020. Notowany na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych emiracki developer Damac Properties ukończył pierwszy kompleks apartamentów Maison de Ville Tenora, w których będą mieszkali uczestnicy wystawy. Obok ukończonego kompleksu Maison de Ville Tenora powstaje też Maison de Ville Celestia, składający się z 964 apartamentów. Maison de Ville Celestia będzie oddany do użytku w 2018 roku.

Światowa wystawa EXPO 2020 będzie ważnym wydarzeniem dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich jak i dla całego regionu. Przeprowadzenie EXPO 2020, Mistrzowstw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze, etapy wyścigów F1 Grand Prix Abu Zabi, turnieje tenisowe cyklu WTA Tour i ATP World Tour w Dubaju stale podnoszą rangę Bliskiego Wschodu na arenie międzynarodowej pozycjonując go jako bardzo atrakcyjnego partnera biznesowego.

#Dubaj #ZEA #ZjednoczoneEmiratyArabskie #Expo2020

Ostatnie posty

© 2020 by MK Business Link

  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Google+ Social Icon

FOLLOW US:

  • w-facebook
  • Twitter Clean