Ramadan. Rola prezentu w biznesie z Bliskim Wschodem

24 kwietnia 2020
Autor: Małgorzata Panek-Kasińska, Dominika Gozdecka
Dziś zaczyna się tegoroczny Ramadan. Jego pozytywną stroną dla ludzi biznesu jest wyższy popyt na towary i usługi oraz wyższa konsumpcja.
Ramadan to dziewiąty, najświętszy miesiąc kalendarza muzułmańskiego, w którym Koran został objawiony prorokowi Mohammadowi. Coroczne przestrzeganie postu w Ramadanie kiedy to muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca, jest uważane za jeden z pięciu filarów islamu. W br. Ramadan rozpoczyna się dziś (24 kwietnia) i zakończy 23 maja. To czas pobożności, błogosławieństw i dobroczynności, w którym każdy muzułmanin zatrzymuje się i bierze głęboki oddech. Nie inaczej jest z biznesem w tym okresie.
Ramadan to krótsza praca
W Ramadanie godziny pracy są zredukowane najczęściej o dwie godziny dziennie. Przy założeniu, że w miesiącu jest 21 dni roboczych to muzułmanie w tym miesiącu pracują 42 godziny mniej. Co ważne, skrócenie czasu pracy podczas Ramadanu nie wpływa na obniżenie wynagrodzenia pracowników. Podobnie jest z godzinami pracy restauracji. Większość z nich stosuje się do godzin postu i zamyka się w ciągu dnia, a otwiera po wieczornych modlitwach. Natomiast supermarkety, sklepy spożywcze pozostają otwarte. Tak aby można było dokonać zakupów i przygotować wieczorny iftar (pierwszy posiłek, który muzułmanin spożywa po zachodzie słońca w okresie postu).